prev
next

Polish Open: Sangsu z "jedynką"

Tenisiści stołowi z Korei Południowej - zajmująca 15. miejsce w rankingu światowym Suh Hyowon oraz 11. Lee Sangsu - są rozstawieni z "jedynkami" w grze pojedynczej turnieju z cyklu ITTF Challenge Series w Spale (13-17 marca).

W singlu rozstawionych jest po 32 zawodniczek i 32 zawodników, którzy nie muszą uczestniczyć w dwudniowych eliminacjach. W tym gronie są: Natalia Partyka (numer 9.), Katarzyna Grzybowska-Franc (25.), Patryk Zatówka (30.) i Marek Badowski (31.). Początek zawodów głównych 15 marca.
 
W Spale wśród faworytów eksperci wymieniają również inną Koreankę Yang Haeun oraz Japonki Hitomi Sato, Honokę Hashimoto i Saki Shibatę, a także w rywalizacji mężczyzn Jeonga Sangeuna i Janga Woojina (obaj Korea Płd.) i grającego w niemieckiej Bundeslidze Ukraińca chińskiego pochodzenia Kou Lei.
 
Wysoko rozstawieni są pingpongiści z Hongkongu występujący kiedyś w LOTTO Superlidze Ho Kwan Kit i Jiang Tianyi. Z europejskich zawodników niespodzianki mogą sprawić Francuzi Quentin Robinot i Abdel-Kader Salifou.
 
Ze względu na niesamowity ścisk w kalendarzu europejskiej (ETTU) i międzynarodowej federacji (ITTF), w terminie polskiego turnieju odbędą się półfinałowe mecze w europejskich pucharach. Stąd nieobecność nowo kreowanego mistrza Polski Jakuba Dyjasa (TTF Liebherr Ochsenhausen) i pięciokrotnej mistrzyni Polski Li Qian (Enea Siarka Tarnobrzeg). Spotkania ich drużyn w półfinale Ligi Mistrzów rozegrane zostaną 16 marca. Zabraknie także zawodników Dekorglassu Działdowo, którzy tego samego dnia walczyć będą w 1/2 finału Pucharu ETTU.
 
W grze podwójnej w Spale również z "jedynkami" są rozstawieni Azjaci - Japonki Honoka Hashimoto i Hitomi Sato oraz Koreańczycy Jeoung Youngsik i Lee Sangsu. Mistrzynie Polski Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska-Franc zagrają z "szóstką", a Daniel Górak i Robert Floras z "ósemką". Półtora roku temu Górak został wicemistrzem Europy w deblu z Dyjasem.
 
W ITTF Challenge Series rozgrywany będzie też turniej młodzieżowy do lat 21, z udziałem m.in. złotej medalistki MP seniorek Natalii Bajor oraz Badowskiego i Zatówki (wszyscy rocznik 1997). Podczas niedawnych mistrzostw kraju w Raszkowie Badowski po raz drugi z rzędu wywalczył srebro, a Zatówka powtórzył swoje najlepsze osiągnięcie i był trzeci.
 
Przed rokiem w Częstochowie zwyciężyli Japonka Mima Ito i Nigeryjczyk Quadri Aruna. Oboje występowali z "jedynkami". W deblu najlepsi byli reprezentanci Hongkongu Doo Hoim Kem, Lee Ho Ching i Ng Pak Nam, Ho Kwan Kit. Ng Pak Nam jest pingpongistą Palmiarni Zielona Góra, brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów z 2016 roku. Do półfinału dotarli Li Qian w grze pojedynczej i Górak, Wang Zeng Yi w podwójnej.
 
Zawody z Spale otwierają cykl Challenge Series 2018. Później tenisiści stołowi rywalizować będą m.in. w Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Belgii i na Białorusi. Obecnie w Katarze odbywa się turniej najwyższej rangi World Tour Platinum, ale bez Polaków.