prev
next

Polish Open: 40-osobowa reprezentacja Polski

40 polskich tenisistów stołowych wystąpi w turnieju ITTF Challenge Series w Spale (13-17 marca). Kilkoro z nich, m.in. mistrzyni i wicemistrz kraju seniorów - Natalia Bajor i Marek Badowski - przyjedzie na zawody prosto z młodzieżowych mistrzostw Europy w Mińsku.
 
W gronie najbardziej zapracowanych reprezentantów Polski są Bajor, Anna Węgrzyn i Julia Ślązak oraz Badowski, Tomasz Kotowski i Patryk Zatówka. Wszyscy uczestniczą obecnie w MME na Białorusi, a wcześniej grali w młodzieżowych mistrzostwach Polski w Ustrzykach Dolnych, skąd następnie przenieśli się na MP seniorów do Raszkowa. Z Wielkopolski udali się do Mińska, skąd z kolei udadzą się do Spały.
 
W finałowych meczach w Bieszczadach, Bajor wygrała ze Ślązak, a Badowski z Kotowskim, rewanżując mu się za ubiegłoroczną porażkę. Następnie Bajor po raz pierwszy zwyciężyła w seniorskich MP, zaś 17-letnia Węgrzyn stanęła na najniższym stopniu podium. W singlu Badowski wywalczył srebro, a Kotowski i Zatówka - brąz. Ślązak i Zatówka triumfowali w grze mieszanej.
 
Selekcjonerzy Michał Dziubański (kobiety) i Tomasz Krzeszewski (mężczyźni) coraz mocniej i odważniej wprowadzają wyżej wymienioną grupę do "dorosłych" reprezentacji. W Spale, ze względu na rozgrywane w tym samym czasie mecze półfinałowe Ligi Mistrzów, zabraknie nowego mistrza Polski Jakuba Dyjasa (TTF Liebherr Ochsenhausen) i liderki żeńskiej kadry, pięciokrotnej mistrzyni kraju Li Qian (Enea Siarka Tarnobrzeg).
 
Spośród pingpongistów z długim stażem w kadrze narodowej, w ITTF Challenge Series wystąpią m.in. Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc i Daniel Górak. W męskiej reprezentacji następuje wyraźna zmiana warty, jeszcze do niedawna występowali w niej rówieśnicy Góraka (rocznik 1983) Wang Zeng Yi i Bartosz Such, czy rok starszy Jakub Kosowski. Obecnie koncentrują się na rozgrywkach LOTTO Superligi (Wang, Such) i drugiej ligi francuskiej (Kosowski).
 
W Spale Partyka rozstawiona jest z numer 9., Grzybowska-Franc 25., Zatówka 30., a Badowski 31. Nie muszą uczestniczyć w dwudniowych eliminacjach, dlatego zaczną rywalizację w zawodach głównych 15 marca.
 
Gospodarze imprez cyklu Challenge Series mają możliwość wystawienia po 12 zawodniczek i zawodników. Na liście kobiet są Partyka, Grzybowska-Franc, Bajor, Klaudia Kusińska, Ślązak, Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn, Agata Zakrzewska, Aleksandra Michalak, Julia Szymczak, Paulina Knyszewska i Zuzanna Błażejewicz, a na męskiej - Badowski, Kotowski, Zatówka, Robert Floras, Konrad Kulpa, Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Artur Grela, Przemysław Walaszek, Jan Zandecki, Łukasz Wachowiak i Kamil Nalepa. Pozostali biało-czerwoni startują na koszt klubów.
 
Zawody w Spale otwierają cykl Challenge Series w 2018 roku. Później tenisiści stołowi rywalizować będą m.in. w Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Belgii i na Białorusi. Obecnie w Katarze odbywa się turniej najwyższej rangi World Tour Platinum, ale bez Polaków.