prev
next

Utrzymanie celem AZS AWFiS Balta Gdańsk

W AZS AWFiS Balta Gdańsk nie ukrywają, że po odejściu sponsora tytularnego oraz sporych zmianach w składzie, głównym celem zespołu będzie utrzymanie w LOTTO Superlidze. Grającym trenerem został Patryk Chojnowski, a do zespołu doszedł Bartosz Such.
 
W 2016 roku tenisiści stołowi Olimpii-Unii Grudziądz zostali mistrzami Polski i po tym sukcesie przenieśli się do Gdańska. W inauguracyjnym sezonie zespół pod szyldem Unii AZS AWFiS rywalizował w Lidze Mistrzów oraz wywalczył srebrny medal DMP. W 2018 roku gdańszczanie ukończyli rozgrywki na piątej pozycji, a w minionych stanęli na najniższym stopniu podium.
 
Latem w klubie zaszły jednak bardzo duże zmiany. Po trzech latach wycofał się sponsor tytularny, a trener Piotr Szafranek przeszedł do Olimpii-Unii Grudziądz, gdzie objął funkcję trenera-menedżera. Z drużyny odeszli także obaj obcokrajowcy, Chińczyk Wei Shihao (trafił do Dekorglassu Działdowo), który legitymował się świetnym bilansem 28 zwycięstw i sześciu porażek oraz Rosjanin Michaił Pajkow (13-11).
 
W związku z zaległościami wobec tego drugiego gdański klub miał problemy z otrzymaniem licencji, ale ostatecznie działacze doszli z Pajkowem do porozumienia, zawarli z nim ugodę, dzięki czemu zespół będzie mógł rywalizować w LOTTO Superlidze.
 
- W najbliższym sezonie nie ma mamy mocarstwowych planów. Naszym głównym celem będzie zapewnienie sobie utrzymania – zapowiedział Patryk Chojnowski, który został grającym trenerem gdańskiej ekipy.
 
Razem z 29-letnim indywidualnym mistrzem Polski, który w poprzednim sezonie zanotował 18 zwycięstw przy 13 porażkach, odpowiedzialność za wyniki spocznie głównie na barkach doświadczonego Bartosza Sucha.
 
36-letni tenisista to mistrz Polski w singlu z 2011 roku i w deblu z 2007 (z Marcinem Kusińskim). W dorobku ma też m.in. wicemistrzostwo Europy juniorów (1999) i brąz drużynowych ME seniorów (2007). W przeszłości wielokrotnie zwyciężał w Superlidze w barwach Odry Głoski Księginice i Olimpii-Unii Grudziądz. Grał też we francuskim Pontoise Cergy i niemieckiej Borussii Duesseldorf.
 
W minionym sezonie nowy nabytek AZS AWFiS Balta występował w mającym siedzibę na Azorach portugalskim klubie GD Toledos Madalena, do którego przeniósł się z Morlin Ostróda.
 
Gdańszczanie zamierzali na początku zakontraktować 29-letniego Duńczyka Mikkela Hinderssona, ale ostatecznie pozyskali młodego Chińczyka z azerskim paszportem Khinhanga Yu.
 
- Naszego jedynego obcokrajowca zamierzamy powoływać na najważniejsze mecze, czyli spotkania z teoretycznie słabszymi zespołami. W pozostałych konfrontacjach będą nas wspierali zawodnicy występujący w drugim zespole w pierwszej lidze, głównie Tomasz Tomaszuk i Mateusz Troka – zdradził Chojnowski.
 
Zawodnicy AZS AWFiS Balta zainaugurują rozgrywki LOTTO Superligi 12 września meczem u siebie z Energą-Manekinem Toruń.