Dyjas i Gacina w Dekorglassie!

Mistrz Polski w singlu Jakub Dyjas i Chorwat Andrej Gacina będą reprezentować barwy Dekorglassu Działdowo w nowym sezonie LOTTO Superligi. Zespół ponownie poprowadzi grający trener Jiri Vrablik.

We wtorek Dekorglass poinformował oficjalnie o podpisaniu kontraktów z Jakubem Dyjasem i Andrejem Gaciną. Kibice z Działdowa liczą, że te transfery przyczynią się do zdobycia pierwszego w historii klubu tytułu mistrzowskiego w LOTTO Superlidze.

- Mamy już podstawę składu, resztę nazwisk podamy zapewne w lipcu przy zgłaszaniu zawodników do rozgrywek. Myślę, że będziemy mieli mocny zespół, który jest w stanie walczyć o najwyższe trofeum w kraju - mówi prezes Ferdynand Chojnowski.

Jakub Dyjas wraca do polskiej LOTTO Superligi po 7 latach spędzonych w Niemczech. Od 2015 roku występował w TTF Liebherr Ochsenhausen, z którym sięgnął po tytuł w Bundeslidze i wygrał też Puchar Niemiec. Jest on dwukrotnym Mistrzem Polski w singlu (2018 i 2020 rok) i liderem reprezentacji biało-czerwonych.

Jakub Dyjas będzie mieszkał i na co dzień trenował w Gdańsku.

- Myślę, że na wyborze przez niego naszego klubu zaważyły nie tylko zaproponowane warunki, ale też atmosfera na meczach i dobra komunikacja z kibicami. To też jest dosyć ważne, żeby czuć się dobrze - ocenił Ferdynand Chojnowski.

Jakub Dyjas jest medalistą mistrzostw Europy z Budapesztu (2016) - srebro zdobył w deblu z Danielem Górakiem i brąz w singlu.

Ekipę z Działdowa zasilił też zajmujący obecnie 47 miejsce w światowym rankingu ITTF Andrej Gacina. Chorwat - kończący w czwartek 33 lata - występował przez ostatnie 4 sezony w rosyjskim UMMC Jekaterynburg, a wcześniej grał m.in. w klubach Bundesligi.

- Zależało nam na nim, ponieważ chcemy dysponować możliwie mocnym składem europejskim i mieć zawodników na wszystkie mecze. Z zawodnikami z Azji jest ten problem, że nie zawsze są dostępni, mają swoje zobowiązania i ograniczenia - stwierdził prezes Dekorglassu.

Andrej Gacina ma w dorobku m.in. złoto ME 2011 w Gdańsku w grze podwójnej z Portugalczykiem Marcosem Freitasem.

Poinformował również, że w nowym sezonie zespół w dalszym ciągu będzie prowadził urodzony w Czechach 37-letni Jiri Vrablik, który posiada polskie obywatelstwo.
 
- Jiri Vrablik występuje nadal w turniejach w Czechach. Myślę, że jeszcze przynajmniej kolejny sezon, a może dłużej, przy swoim stylu gry będzie reprezentował odpowiedni poziom, żeby móc grać w LOTTO Superlidze – dodał prezes klubu.

Do rozgrywek zostaną też zgłoszeni: Kamil Kurowski i mający polski paszport Wenliang Xu. Na razie Dekorglass nie ujawnił, czy ponownie zgłosi pingpongistów z Azji: Chińczyka Wei Shihao, Japończyka Taku Takakiwę i Wong Chun Tinga z Hongkongu.

Z klubu odszedł natomiast Słowak Wang Yang, który będzie teraz reprezentował francuski Caen TTC. Z końcem czerwca wygasa też umowa Pawła Fertikowskiego. 29-letni zawodnik jest w trakcie rehabilitacji po operacji biodra, rozważa zakończenie kariery i być może zostanie trenerem.