prev
next

Badowski wygrał LOTTO Superliga Cup!

Marek Badowski (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) pokonał Daniela Góraka 32:16 w finale turnieju tenisistów stołowych LOTTO Superliga Cup. Zawody odbyły się w niedzielę w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie.

To pierwsza pingpongowa impreza po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Uczestniczyło w niej ośmiu zawodników – sześciu Polaków i dwóch obcokrajowców, którzy rywalizowali systemem pucharowym. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi nie było m.in. tradycyjnego przywitania grających ze sobą i z sędzią głównym Grzegorzem Lewandowskim.

Spotkania rozgrywane były nietypowo na czas – dwie połówki po pięć minut. W 1/4 finału Daniel Górak wygrał z Samuelem Kulczyckim 25:23, Wang Zeng Yi (Dojlidy Białystok) z Tomaszem Lewandowskim (Fibrain AZS Politechnika Rzeszów) 22:16, Czech Pavel Sirucek (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) z Chińczykiem Qiyao Han (Koping Frac Jarosław) 27:20 i Marek Badowski z Maciejem Kubikiem 24:22.

Bardzo ciekawy przebieg miał pierwszy półfinał z udziałem dawnych kadrowiczów i rówieśników (z rocznika 1983) Góraka i Wanga. Pierwszy z zawodników miał już przewagę sześciu punktów, ale Wandżi odrobił straty i nawet wyszedł na prowadzenie 22:20. Wtedy Górak pokazał większą precyzję w pięciu kolejnych akcjach, a mecz zakończył efektownym atakiem backhandowym. W drugiej potyczce Badowski okazał się wyraźnie lepszy od kolegi klubowego Sirucka.

W finale Badowski szybko odskoczył Górakowi i wygrywał 6:1, ale doświadczony rywal zdołał wyrównać (8:8, 9:9). Końcówka pierwszej części należała do Badowskiego, do przerwy miał zapas pięciu punktów (14:9), a w drugiej połowie jeszcze bardziej zdominował mecz i zwyciężył 32:16.

W niedzielę, przy okazji LOTTO Superliga Cup, doszło także do rewanżu za finał tegorocznych MP kobiet w Białymstoku, gdzie broniąca tytułu Natalia Bajor (AZS UE Wrocław) pokonała Paulinę Krzysiek (Start Nadarzyn) 4:3. W stolicy znów triumfowała trzykrotna mistrzyni kraju w singlu Bajor – 26:22.

Podczas stołecznej imprezy telewizyjnej nie mogło zabraknąć legendy polskiego tenisa stołowego Lucjana Błaszczyka. Rozegrał „pokazówkę” z Norbertem Stolickim. W pewnym momencie Błaszczyk grał równocześnie aż trzema rakietkami – odbijał piłeczkę lewą ręką, prawą i na koniec „przymocowaną” do brzucha. A po chwili rywalizował ze Stolickim... talerzem i żelazkiem.

Pomysłodawcami LOTTO Superliga Cup byli Dariusz Szumacher (prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego) i Zbigniew Leszczyński (szef LOTTO Superligi). To jeden z turniejów promujących tenis stołowy – we wrześniu w Warszawie mają się odbyć indywidualne Mistrzostwa Europy.

WYNIKI
 
ćwierćfinały
  • Daniel Górak – Samuel Kulczycki 25:23
  • Wang Zeng Yi - Tomasz Lewandowski 22:16
  • Pavel Sirucek – Qiyao Han 27:20
  • Marek Badowski - Maciej Kubik 24:22
 
półfinały
  • Daniel Górak – Wang Zeng Yi 24:21
  • Marek Badowski – Pavel Sirucek 28:19
 
finał
  • Marek Badowski – Daniel Górak 32:16